Oświetlenie – kilka porad na podstawie naszych doświadczeń

Oświetlenie można podzielić na naturalne oraz sztuczne. Do naturalnych zaliczamy przede wszystkim Słońce, Księżyc, gwiazdy, pożary oraz inne przeróżne zjawiska związane z wyładowaniami atmosferycznymi. Natomiast oświetlenie sztuczne zostało wymyślone przez człowieka i w dzisiejszych czasach jest mnóstwo jego rodzajów. Warto wiedzieć, że takim pierwszym sztucznym oświetleniem wykonanym przez człowieka było ognisko, które do tej pory na wielu plenerowych imprezach jest głównym źródłem światła a także ciepła.

wnetrza1

Jednym z rodzajów elektrycznego źródła światła są lampy halogenowe. Jest to najbardziej popularne oświetlenie. Zaletą tych lamp są niewielkie rozmiary, wyższa sprawność niż w przypadku żarówki, możliwość łatwego ściemniania oraz wysoki poziom wskaźnika oddawania barw. Wadą jest wysoka temperatura oraz niższa żywotność niż na przykład w przypadku świetlówki. Innym rodzajem są lampy sodowe, aczkolwiek w dzisiejszych czasach uważane są za przestarzałe. Niemniej jednak doceniana jest ona w sklepach czy centrach handlowych, ponieważ jest źródłem bardzo ładnego i jasnego białego światła. Gdy chcemy uzyskać oświetlenie punktowe to dobrze sprawdzą się w tym przypadku na przykład lampki biurowe. Zazwyczaj stosowane są tu bardzo małych gabarytów halogeny niskiego napięcia bez reflektora. Same lampki są również niewielkich rozmiarów i mają zazwyczaj lekką konstrukcję, przez co są nie za bardzo stabilne.

wnetrza2

wnetrza3

Gdy chcemy mieć w naszym domu niepowtarzalną dekorację światłem fantastycznie spiszą się tu lampy kryształowe. Kryształy o przezroczystym lub barwionym szkle w połączeniu z żarówkami halogenowymi dają wprost imponujący efekt wizualny. Rozświetlone oprawy urzekają swoim wyglądem i niesamowitą grą świateł. Również bardzo ładnie reprezentują się lampy klasyczne. Ich wybór jest przeogromny. Mogą być one wykonane na przykład z kolorowych metali o finezyjnych kształtach i zdobieniach. Również bardzo popularne są ich tak zwane formy nowoczesne charakteryzujące się prostymi ramionami wykonanymi ze stali.