Jak powinno montować się listwy przypodłogowe? Jakie są sposoby montażu? Jaki z nich zastosować?

Po całej masie prac, gdy podłogi zostały położone, a ściany pomalowane przychodzi czas na montaż listew przypodłogowych. Tak właściwie sposobów ich zamontowania jest kilka, warto poznać te bardziej niezawodne.

wejdź na stronę po więcej informacji

Autor: Classen
Źródło: Classen
Listwy podłogowe są niezastąpionym sposobem łączenia podłogi ze ścianą. Z łatwością zakrywają dylatacje, a również wszystkie remontowe niedoskonałości. A przecież o takie szczeliny na styku dwóch płaszczyzn bardzo łatwo. Pozwalają więc w estetyczny i nieinwazyjny sposób zakryć kable, a jednocześnie podkreślają styl i charakter wnętrza. Najpopularniejsze są listwy wykonane z płyty MDF, a także klejonki sosnowej, jaka powleczona jest folią dekoracyjną lub naturalnym fornirem. Często używane są też listwy (listwa podłogowa aluminiowa – zobacz więcej) wykończone białą okleiną, którą możemy zamalować na jaki chcemy odcień, a potem przemalowywać wielokrotnie jeśli chcemy zmienić kolor.

Listwy najkorzystniej położyć od razu po skończeniu malowania i układania podłogi. Najbardziej znany sposób zamontowania polega na przymocowaniu listew do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Choć rozwiązanie to jest mało kosztowne, to jest niestety średnio dobre na przyszłość. Przy bardziej znacznym remoncie listwy trzeba będzie oderwać, a to ryzyko, że je uszkodzimy, dlatego całą montażową pracę trzeba będzie robić od początku. Aby ułatwić to zadanie, dobrze przygotować sobie gotowy system montażu listew. Dzięki niemu nie tylko w odpowiedni sposób zamontujemy je za pierwszym razem, lecz w razie potrzeby błyskawicznie zdejmiemy przed następnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli. Gdy zdecydujemy się na użycie systemu do montażu, pracę możemy rozpocząć, w ten sam sposób jak w przypadku klejenia listew, od dopasowania ich do ściany i równego przycięcia.

Trzeba pamiętać, żeby na końcach zostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. W dalszej kolejności klamry musimy przytwierdzić do ściany, zostawiając pomiędzy nimi 40-50 centymetrów odstępu. Odnośnie nierównych ścian musimy rozmieścić je trochę gęściej. Do zamontowania trzeba użyć wkręty i kołki (oferta) rozporowe. Powinno się tak robić przez wzgląd na typ systemu montażu. Po zrobieniu tej części prac możemy wzdłuż ściany rozprowadzić przewody, jakie chcemy aby były ukryte za listwami. W ten sam sposób pracę powinniśmy wykonywać przy montowaniu innych tego rodzaju elementów, jak ościeżnice (dowiedz się więcej).